Umění vědomého života

Mindfulness se mnou jen 2× ročně

Kontaktujte mě

Mindfulness

Neboli všímavost a umění vědomého života, jsou naší přirozenou schopností. V rámci svého života jsme se od ní, a tedy od sebe sama, z různých důvodů vzdálili a v dnešním světě se od ní vzdalujeme ještě více. Protože tato schopnost souvisí s našim zdravím, životní spokojeností ale také výkonností v různých oblastech života, začíná nás zajímat a volat zpět. Zpět k sobě.

Mindfulness nás učí vědomé práci s myslí a pozorností. Zlepšuje paměť, soustředěnost, kreativitu a další mentální funkce. Praktické techniky mindfulness nám pomáhají snižovat hladinu prožívaného stresu a podporují naší vitalitu. Mindfulness, neboli všímavost, rozvíjí schopnosti přijetí, laskavost a trpělivost. Díky mindfulness žijeme více v přítomnosti a vědomě, nikoli v zajetí “autopilota”, minulosti a budoucnosti. Je již ověřenou zkušeností, že jsme díky mindfulness šťastnější. Z dlouhodobého hlediska tato praxe pozitivně ovlivňuje i naše fyzické zdraví, které s psychikou souvisí více, než jsme si doposud možná uvědomovali. Mindfulness má velmi dobré výsledky i jako podpůrná terapie při depresích a úzkostech, chronických bolestech a dalších psychosomatických onemocněních.

Můj příběh mindfulness

Jsem učitelkou mindfulness MBCT-L (Mindfulness Based Cognitive Therapy for Life) a své vzdělání v této oblasti jsem získala v rámci 2letého tréninku pod Oxford Mindfulness Centre (OMC) při Oxford University. Mojí supervizorkou je Ruth Bear, profesorka psychologie, které je v oboru mindfulness aktivní jako učitelka mezinárodních tréninků MBCT, výzkumná pracovnice a ředitelka doktorandských studií na Oxford University v oblasti mindfulness.

S mindfulness jsem se setkala poprvé na vysoké škole, ještě před rokem 2000. Tehdy však pod jiným jménem, Satiterapie. A dělo se tak přímo od průkopníka všímavosti a vědomého života v České republice, našeho profesora, Mirka Frýby. Jeho hodiny jsme milovali. Byl to laskavý a usměvavý mužíček se smyslem pro opravdovost a odvahu se lišit. Měl plán. Předat co se naučil v ČR studentům, a pak se stát budhistickým mnichem na Srí Lance. Podle všeho se tak stalo. Tehdy jsem ještě netušila, že se k jeho učení vrátím a tak moc mi ovlivní život. V roce 2014 jsem díky mému pracovnímu projektu potkala Kasiu Kordu, psycholožku a psychoterapeutku KBT, ženu, kterou si vážím a mám moc ráda. V roce 2014 jsme spunktovali její první kurz Mindfulness, a já s ní absolvovala svůj první 8týdenní kurz a začala jeho metody praktikovat.

Forma kurzů

Kurzy MBCT-L otevírám 2x ročně, a to na jaře a na podzim. Kurz se koná online, což umožňuje účast lidem v podstatě odkudkoli, v jimi vybraném prostředí a bez nutnosti cestování. Kurz probíhá 8 týdnů. Každé pondělí večer je online setkání skupiny (18:00-20:00) a v týdnu od daného pondělí účastníci praktikují domácí zadání a dovednosti. Velikost skupiny je do 20 účastníků, umožňuje to sdílení a osobní přístup ale zároveň vytváří prostředí důvěry. Nejde o terapeutickou skupinu, sdílí se pouze zkušenosti s praktikování mindfulness a to, co se kurzu a učení týká.

Moje kurzy nejsou fabrikou na mindfulness. Volím pro své klienty cestu kvality nad kvantitou, kterou zakládám na odborné připravenosti k vedení kurzů a práci s lidmi. Využívám v kurzech svojí, téměř 20tiletou, psychologickou praxi. Mojí motivací k vedení kurzů je přirozený a dlouhodobý vývoj mé profesní cesty, podpořené a ověřené životem. Kurzy jsou vhodné pro veřejnost i pro firmy, pro jednotlivce i týmy.

Postřehy účastníků

Díky kurzu jsem si uvědomila, že se mohu opečovat i v tíživých situacích. Že mám k tomu vlastní možnosti a zdroje a nemusím meditovat hodinu denně.

Mindfullness je pro mě opravdu umění. Umění užívat si života a přítomného okamžiku. Není to vždy jednoduché, ale považuji to za velmi prospěšné, zejména v této zrychlené době. Vstoupit do kurzu vnímám jako skvěle investovaný čas sama do sebe, protože mi dává prostor se rozvíjet a lépe reagovat na různé životní situace a moje vlastní potřeby.

Online forma kurzu byla pro mě v pořádku, člověk má svůj vlastní prostor, ve kterém může na sobě pracovat. Průběh kurzu byl krásně zvládnutý lektorkou. Termín na podzim mi vyhovoval. Je to vždy pro mě náročná doba a kurz poskytoval velkou pomoc a zklidnění. Domácí praxe je docela hodně, což mě osobně nevadí a těším se na vlastní další plán a praxi.

Není nic, co bych hodnotila negativně, lektorka je velký profesionál s obrovským potenciálem.

Pro mě bylo hodně přínosné to, že skupina byla složená z velmi zaměstnaných lidí, kteří jsou zaměřeni na výkon. To mi dávalo velké zrcadlo, kam já na své cestě došla a kam chci dál směřovat. Sdílení všech účastníků i na toto téma „výkon a regenerace“ byla pro nás všechny myslím velmi užitečná.

Díky kurzu teď hodně vnímám, že si nemusím vše připouštět tak k tělu, že vše není moje a že mohu pomáhat druhým i tak, že v tom nejsem ponořená naplno a nesemele mě to.

Forma kurzu by mi byla milá prezenční, ale vlastně díky lektorčiny autentičnosti a profesionálnímu přístupu mi nevadila ani online forma. Ve výsledku i tato forma mě díky lektorce přesvědčila o skvěle stráveném času, kdy se dá vzdělávat a rozvíjet, aniž by mě to nějak nudilo. Den a čas kurzu byl zvolený vhodně. 8 týdnů je akorát a domácí praxe byla fajn. Možná vzhledem k množství praxe a délce úvodní hodiny, by bylo fajn mít kurz v 9 týdnech a rozložit tak úvodní lekci.

Naučila jsem se více poslouchat své tělo a tím pádem říkat ne. Udržet si od některých věcí odstup a všeobecně nehodnotit.

Užitečnost mindfulness vnímám každodenně jak v pracovním, tak v osobním životě. Stále praktuji a chci si pomalu rozšířit svoje praxe, protože mi pomáhají k lepšímu a uvědomělému zvládnutí daného dne, týdne, do budoucna roku, let a tedy života. V tom vidím smysl, žít vnímavý a uvědomělý život na plno.

Kurz mi pomohl uvědomit si, že „autopilot“ je prolítnutí životem bez prožitků a uvědomování si jednotlivých situací. Praktikováním si mohu život prostě více užít ale také se učit sebeovládání a na životní i pracovní situace reagovat lépe.

Pozitivně hodnotím celkový průběh kurzu a to zejména díky lektorce. Její profesionalita, přístup k účastníků, podpoření jejich zájmu a zapojení se do aktivity, srozumitelnost výkladu a také smysl pro humor. Učili jsme se ale taky nás to myslím všechny hodně bavilo. Mě určitě.

V dnešní rychlé a výkonové době velmi přínosné! Vystoupit z autopilota, umět se zastavit, uvědomovat si myšlenky, umět vnímat své tělo a emoce. Zjistit, jak málo se máme pod kontrolou, a jak nám to komplikuje život.

Online formy jsem se trochu bála, ale nakonec to bylo úplně bez problémů. Domácí praxe bylo poměrně dost a nedařilo se mi ji vždy zcela plnit, tak jak bych chtěla. Ale i to beru jako formu učení se, protože jsem na sebe moc přísná. Učila jsem se akceptovat, že to nemusí být perfektní a přijímat učení, i sebe, s laskavostí.

Líbilo se mi, že jsme zkoušeli věci prakticky, i když poprvé dělat bodyscan online bylo velmi zvláštní. Za velmi přínosné považuji sdílení účastníků.Paní Kastnerová, a to že jí znám a vím jak pracuje, mě přesvědčilo, že má smysl do kurzu jít. Nelituji. Paní Kastnerová byla pro mě zárukou toho, že to bude hodně dobré a přínosné. Bylo to skvělé. DěkujiPaní Kastnerová, a to že jí znám a vím jak pracuje, mě přesvědčilo, že má smysl do kurzu jít. Nelituji. Paní Kastnerová byla pro mě zárukou toho, že to bude hodně dobré a přínosné. Bylo to skvělé. Děkuji.

Kurz předčil moje očekávání. Jsem moc rád, že jsem byl součástí a určitě budu v technikách pokračovat.

Naučila jsem se, že když přistupuju k sobě s laskavostí, že mi to dává velký pocit úlevy, volnosti a svobody. Že laskavost mi v životě do teď chyběla, resp. jsem si ji sama sobe nedovolovala. Pro mě je to schopnost sejmutí okovů, které si na sebe sama někdy dávám, možnost volby jak zareaguju, umění odstoupit od situace a nebýt v ní ponořená, schopnost uvědomit si svoje myšlenky, a že to jsou jen moje myšlenky, nikoli fakta o situaci ve které jsem.

Lektorku Janu Kastnerovou si opravdu nemůžu vynachválit. Je vlídná, chápající, důsledná, vtipná, neskutečný profesionál v mnoha oblastech. Moc mě baví její vhledy a myšlenky, ze kterých mi často spadne brada: „No jo, to je pravda. Wow. To mě vůbec nenapadlo. Přitom to je tak evidentní

Uvědomila jsem si, že to co mi snad celý život denně vadí a obtěžuje mě, můžu velmi snadno a rychle změnit. A že se s tím nemusím smířit, ale skutečně to můžu změnit, nadechnout se, usmát a prožívat a užívat si krásný život a každý den. Je to moje schopnost si toho všimnout a udělat volbu.

Moje uvědomění: abych byla k sobě laskavá, chápavá a ne tak přísná a kritická. Abych konečně neviděla věci černobíle. Byla trpělivá a uměla se zastavit. Abych konečně přestala ztrácet nervy při vypjatých situacích s dětmi. Abych dala více na své pocity a potřeby, než na to si myslím, že bych měla! Abych konečně přestala tolik lpět na minulosti a budoucnosti, a naopak začala žít přítomností. Všechny tyto věci mi vadily a denně mi kazily náladu, braly energii a měly negativní vliv nejen a mě (fyzicky i psychicky), ale i na mé okolí, hlavně rodinu.

Kurz bych rozhodně doporučila dalším lidem. Během těch 8 týdnů jsem si často říkala, komu z mých blízkých a kamarádů by se ten kurz tolik hodil. Jak by jim to mohlo zlepšit rodinný a pracovní život, vztah k sobě i k druhým, k problémům a starostem.

Translate