Umění vědomého života
Mindfulness se mnou jen 2× ročně
Kontaktujte mě
Mindfulness
Neboli všímavost a umění vědomého života, jsou naší přirozenou schopností. V rámci svého života jsme se od ní, a tedy od sebe sama, z různých důvodů vzdálili a v dnešním světě se od ní vzdalujeme ještě více. Protože tato schopnost souvisí s našim zdravím, životní spokojeností ale také výkonností v různých oblastech života, začíná nás zajímat a volat zpět. Zpět k sobě.
Mindfulness nás učí vědomé práci s myslí a pozorností. Zlepšuje paměť, soustředěnost, kreativitu a další mentální funkce. Praktické techniky mindfulness nám pomáhají snižovat hladinu prožívaného stresu a podporují naší vitalitu. Mindfulness, neboli všímavost, rozvíjí schopnosti přijetí, laskavost a trpělivost. Díky mindfulness žijeme více v přítomnosti a vědomě, nikoli v zajetí “autopilota”, minulosti a budoucnosti. Je již ověřenou zkušeností, že jsme díky mindfulness šťastnější. Z dlouhodobého hlediska tato praxe pozitivně ovlivňuje i naše fyzické zdraví, které s psychikou souvisí více, než jsme si doposud možná uvědomovali. Mindfulness má velmi dobré výsledky i jako podpůrná terapie při depresích a úzkostech, chronických bolestech a dalších psychosomatických onemocněních.
Můj příběh mindfulness
Jsem učitelkou mindfulness MBCT-L (Mindfulness Based Cognitive Therapy for Life) a své vzdělání v této oblasti jsem získala v rámci 2letého tréninku pod Oxford Mindfulness Centre (OMC) při Oxford University. Mojí supervizorkou je Ruth Bear, profesorka psychologie, které je v oboru mindfulness aktivní jako učitelka mezinárodních tréninků MBCT, výzkumná pracovnice a ředitelka doktorandských studií na Oxford University v oblasti mindfulness.
S mindfulness jsem se setkala poprvé na vysoké škole, ještě před rokem 2000. Tehdy však pod jiným jménem, Satiterapie. A dělo se tak přímo od průkopníka všímavosti a vědomého života v České republice, našeho profesora, Mirka Frýby. Jeho hodiny jsme milovali. Byl to laskavý a usměvavý mužíček se smyslem pro opravdovost a odvahu se lišit. Měl plán. Předat co se naučil v ČR studentům, a pak se stát budhistickým mnichem na Srí Lance. Podle všeho se tak stalo. Tehdy jsem ještě netušila, že se k jeho učení vrátím a tak moc mi ovlivní život. V roce 2014 jsem díky mému pracovnímu projektu potkala Kasiu Kordu, psycholožku a psychoterapeutku KBT, ženu, kterou si vážím a mám moc ráda. V roce 2014 jsme spunktovali její první kurz Mindfulness, a já s ní absolvovala svůj první 8týdenní kurz a začala jeho metody praktikovat.
Forma kurzů
Kurzy MBCT-L otevírám 2x ročně, a to na jaře a na podzim. Kurz se koná online, což umožňuje účast lidem v podstatě odkudkoli, v jimi vybraném prostředí a bez nutnosti cestování. Kurz probíhá 8 týdnů. Každé pondělí večer je online setkání skupiny (18:00-20:00) a v týdnu od daného pondělí účastníci praktikují domácí zadání a dovednosti. Velikost skupiny je do 20 účastníků, umožňuje to sdílení a osobní přístup ale zároveň vytváří prostředí důvěry. Nejde o terapeutickou skupinu, sdílí se pouze zkušenosti s praktikování mindfulness a to, co se kurzu a učení týká.
Moje kurzy nejsou fabrikou na mindfulness. Volím pro své klienty cestu kvality nad kvantitou, kterou zakládám na odborné připravenosti k vedení kurzů a práci s lidmi. Využívám v kurzech svojí, téměř 20tiletou, psychologickou praxi. Mojí motivací k vedení kurzů je přirozený a dlouhodobý vývoj mé profesní cesty, podpořené a ověřené životem. Kurzy jsou vhodné pro veřejnost i pro firmy, pro jednotlivce i týmy.
Postřehy účastníků